Producenci

Motor elektryczny dla dorosłych – co powinieneś wiedzieć o marce SurRon

Sektor motoryzacji nieustannie się rozwija. Również na skutek elektryfikacji coraz większej liczby produktów z tej grupy. Od jakiegoś czasu na polskich drogach możesz zobaczyć samochody oraz hulajnogi elektryczne i nie budzą już one większych emocji. Natomiast motocykle wciąż są pewną egzotyką i wzbudzają wiele emocji. W dzisiejszym artykule przedstawimy crossy marki SurRon. Jaki motor elektryczny dla dorosłych wybrać? Na to pytanie postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć.

Crossowa rewolucja – poznaj markę SurRon

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych aspektów związanych z elektryfikacją motoryzacji, wypadałoby poświęcić kilka słów samej marce, którą dziś zaprezentujemy. Obecnie na polskim rynku możesz znaleźć głównie motocykle Harley Davidson Livewire i skutery. Jednak ten krajobraz się powoli zmienia, a to za sprawą wejścia do naszego kraju chińskiej firmy SurRon.

Nazwa marki znakomicie oddaje charakter ich jednośladów. Zaczęło się od lekkich pojazdów Light Bee. Modele X, L1E oraz S zdobyły rzeszę zwolenników, mimo że jedynie ten drugi posiada homologację drogową. Crossy X oraz S przeznaczone są głównie do sportów terenowych niewymagających uprawnień. Jest to motor elektryczny dla dorosłych, którego silnik generuje niewielką moc, jednak jego niska masa pozwala na uzyskanie dobrych osiągów, w tym tych deklarowanych przez markę.

Motor elektryczny dla dorosłych – charakterystyka SurRon

Jak już wspomnieliśmy, crossy Light Bee charakteryzują się lekką wagą i konstrukcją. Aluminiowa rama waży niewiele, bo zaledwie 8 kilogramów. Silnik elektryczny umieszczony w pojeździe również ma podobny ciężar. Większą wagę ma natomiast akumulator o napięciu 60 V, który jest w stanie wygenerować prąd o natężeniu 20-35 A. Razem z wyposażeniem, czyli między innymi oświetleniem, łączna waga wynosi około 47 kilogramów.

Ze względu na te parametry rodzi się pytanie: czy będzie to dobry motor elektryczny dla dorosłych? Niska masa pojazdu to nie tylko ładna linia i wrażenia estetyczne. To także ogromna łatwość manewrowania nim na parkingu. Jednak ta lekkość powoduje, że wiele osób zastanawia się, czy Light Bee utrzyma ciężkiego kierowcę. Instrukcja obsługi mówi, że pojazd wytrzyma obciążenie do 120 kilogramów. Wielu testerów to sprawdziło i rzeczywiście, motor zdał ten egzamin. Dlatego też z powodzeniem mogą z niego korzystać osoby dorosłe.

Kolejne pytanie, które jest często zadawane to czy na tym jednośladzie mogą jeździć osoby powszechnie uważane za wysokie. Jest to jak najbardziej możliwe i już wyjaśniamy dlaczego. Otóż wysokość siedziska utrzymuje się na poziomie około 84 cm, jeśli jednak uwzględni się prześwit, który wynosi około 27 centymetrów, to okazuje się, że wysocy kierowcy mogą napotkać problemy. Jednak z pomocą przychodzą polscy importerzy, którzy uwzględnili ten parametr i zamontowali specjalny stelaż, który podnosi siedzisko o kilka centymetrów.

Parametry crossów Light Bee

Już wiesz, że ten motor elektryczny dla dorosłych charakteryzuje się niezwykłą lekkością. To wrażenie się potęguje, jeśli wyjmiesz z niego akumulator. Co istotne, to fakt, że możesz go ładować w warunkach domowych. Bateria napełnia się od 0 do 100% w trzy godziny. Jeśli jesteś w trasie, to wystarczy godzina ładowania, aby napełnić go między 20 a 60 procent, co pozwoli Ci na pokonanie 40 kilometrów.

W pojazdach elektrycznych najważniejszym parametrem jest właśnie zasięg. W instrukcji producent zawsze podaje takie dane, jednak warto mieć na uwadze to, że są one możliwe do osiągnięcia w ściśle określonych i optymalnych warunkach. Jest to ważne, ponieważ w codziennym użytkowaniu występuje wiele czynników, które mają wpływ na zasięg. Są to między innymi styl jazdy, natężenie ruchu na drodze, waga osoby kierującej czy też nawet temperatura powietrza. Producent deklaruje przejazd około 100 kilometrów na jednym ładowaniu, jednak naszym zdaniem trzeba wziąć na to poprawkę i uważamy, że przeciętna odległość to raczej mniej więcej 70 kilometrów.

Jednostka napędowa i homologacja – o tym powinieneś wiedzieć

Do codziennego użytkowania crossa, zasięg 70 kilometrów jest całkowicie optymalny. Szczególnie dotyczy to modeli z homologacją drogową, czyli L1E. Trochę inaczej to wygląda w przypadku modeli przeznaczonych do jazdy terenowej. Tu jedno ładowanie pozwala na około 2 godziny jazdy. Jeśli chcesz wydłużyć czas działania pojazdu, to w tym wypadku możesz pokusić się o zakup dodatkowej baterii.

Homologacja, która dopuszcza Light Bee L1E do jazdy po drogach to homologacja, która jest stosowana w motorowerach. Powoduje to, że moc silnika oraz prędkość maksymalna są tutaj ograniczone. W zależności od warunków może się ona wahać między 40 a 75 km/h.

We wszystkich wersjach jednośladów SurRon jednostka napędowa jest taka sama. Różnice polegają na przeprogramowaniu sterownika. Dzięki temu pojazdy bez homologacji osiągają moc 8 koni mechanicznych, a te, które ją mają około 3. Ponadto crossy, które jej nie posiadają, mają przełącznik trybu działania Eco/Sport, a z kolei wersja do poruszania się na drodze tylko tryb Eco. Teraz, mając odpowiednią wiedzę na temat crossów, wiesz już, czy jest to pojazd dla Ciebie. Jedno jest pewne, Light Bee to świetne jednoślady, które są nie tylko ekologiczne, ale również dostarczają ogrom rozrywki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl